תרופות סבתא - ראשי   |   קצת עלינו   |   אתרים מומלצים   |   מפת אתר   |  
  אינדקס תרופות
 
   אבנים בכליות
   אבעבועות רוח
   אלצהיימר
   אלרגיה
   אנמיה
   אסטמה
   אפטה
   אקזמה
   אקנה
   בחילה
   בצקות ברגליים
   גזים
   גיהוקים
   דיאטה - להוריד במשקל
   דיכאון
   דליות ברגליים
   דלקת באוזניים
   דלקת בדרכי השתן
   דלקת בעין
   דלקת חניכיים
   הורדת חום
   הלבנת שיניים
   הפסקת עישון
   הקאות
   הרפס
   חיזוק הציפוניים
   חמרמורת - האנג אובר
   חרדה
   טחורים
   יובש בשפתיים
   כאבי בטן
   כאבי גב
   כאב גרון
   כאבי מחזור
   כאב ראש
   כאבי שיניים
   כוויות שמש
   כולסטרול גבוה
   כינים
   כפות רגליים סדוקות
   לחץ דם גבוה
   לחץ דם נמוך
   לחץ ומתח
   ליחה
   נדודי שינה
   נזלת
   נחירות
   נפיחות בבטן
   נשירת שיער / התקרחות
   סחרחורת
   סימנים כחולים
   סימני מתיחה
   סכרת
   עור פנים יבש
   עור שומני
   עייפות
   עצירות
   עקיצת יתוש
   פריחה
   פטריה וגינאלית
   פטריות ברגליים
   צוואר כואב
   צלקות אקנה
   צרבת
   קמטים
   קשקשים
   ריח בכפות הרגליים
   ריח זיעה
   ריח רע מהפה
   שיעול
   שיער לבן
   שלפוחית
   שלשול
   שעורה בעין
   שפעת / צינון
   שקיות תחת העיניים
 
תרופות סבתא > השמנה - סיבות, סכנות ודרכי התמודדות
 

השמנה


השמנה - סיבות, סכנות ודרכי התמודדות

ההשמנה הוגדרה ע"י ארגון הבריאות העולמי כ" אחת מבעיות בריאות הציבור הגדולות ביותר". למעלה מ 30% ממקרי הסרטן ומחלות הלב נמצאו קשורים לתזונה והשמנה.

התפשטות מגיפת ההשמנה בכ 10 שנים גרמה לכך שאין מדינה בארה"ב ששכיחות ההשמנה בה נמוך מ 10% .

בתחילת שנת 2000 כ 60% מהגברים הישראלים וכ 50% מהנשים היו בעלי משקל עודף,.כיצד נוצר עודף המשקל ?

לגוף דרושה אנרגיה רציפה שאותה הוא מקבל בלעדית מהמזון, האנרגיה נמדדת ע"י קלוריה. עודף המשקל נוצר כאשר סך הקלוריות הנכנסות לגוף מהמזון עולה על סך הקלוריות אותה דורש הגוף לצורך קיום וגדילה, עיכול המזון ופעילות גופנית, העודפים נאגרים בגוף בתור שומן ברקמת השומן (תהליך זה אינו הפיך)

אדם עם עודף משקל הוא זה שיש בגופו מעל 20% שומן מכלל משקל הגוף,

כאשר אחוז השומן מגיע ל 30-40% ויתר עלולות להווצר בעיות רפואיות.ישנם סיבות רבות להשמנה- 50% מהגורמים קשורים בסביבה – הרגלי תזונה לקויים, תזונה עשירה בקלוריות, ובשומן והיעדר פעילות גופנית.

ואילו 50% הנותרים קשורים בסיבה תורשתית למשל: 80% מהילדים שהוריהם שמנים יהיו שמנים.בנוסף לכך ישנו גם קשר לבעיות הורמונליות כמו בלוטת התריס.

אבל יותר מהכל יש קשר בין הגורמים השונים המובילים להשמנת יתר או במילים אחרות "מעגל ההשמנה":

כך למשל אכילת יתר גורמת להפרשת יתר של אינסולין לדם אשר גורר פינוי מוגבר של גלוקוז מהדם דבר היוצר תחושת רעב (בשל חוסר בסוכר)

או מתח נפשי מוגבר גורר הפרשה של סרוטונין לדם שגוררת אף היא תחושת רעב ואכילת יתר של פחממות.

לאדם בעל עודף משקל שאינו עוסק בפעילות גופנית יש עודף ברקמת השומן ביחס לרקמת השריר כך נוצרת ירידה בקצב חילוף החומרים שגוררת אכילת יתר.הסכנות שבעודף המשקל

ההשמנה קשורה לשיעור תמותה גבוה. בכל הגילאים, אצל נשים וגברים כאחד, שלא עישנו מעולם וללא תחלואה נילווית, הסיכון היחסי למוות עולה ביחס ישיר לעליה ברמת בההשמנה.

עודף המשקל היא מחלה כרונית אשר גורמת לסיכון מוגבר להתפתחות סכרת מסוג 2, יתר לחץ דם ועליה ברמת השומנים בדם שהן קבוצת מחלות המביאות לסיבה העיקרית לתחלואה ותמותה בעולם המודרני.

סוכרת היא מחלה כרונית אשר סוג אחד שלה נובע ממחסור באינסולין (סוכרת נעורים) וסוג שני מירידה בכמות של קולטנים לאינסולין או ירידה ברגישות שלהם (סוכרת מסוג 2) סוכרת זו הינה בעלת רגישות גבוהה לעודף משקל

יתר לחץ דם היא מחלה שמאובחנת כאשר רמה של לחץ הדם הסיסטולי (העליון) הוא מעל 140 מ"מ כספית ולחץ הדם הדיאסטולי הוא מעל 90 מ"מ כספית.

שומנים גבוהים בדם (היפרליפידמיה) מאופין ברמות גבוהות של כולסטרול או טריגליצרילים בדם , ישנם סוגים שונים של כולסטרול וביניהם HDL "הכולסטרול הטוב" ו- LDL "הכולסטרול הרע" הרמה המומלצת של HDL היא מעל 40 מ"ג והרמה המומלצת של LDL היא מתחת 130 מ"ג ואף מתחת לזה אצל אנשים הסובלים ממחלות לב.השמנה היא מחלה יקרה הגורמת לאובדן איכות חיים וסבל רב לחולים ולמשפחותיהם, בארה"ב מגיעות ההוצאות השנתיות בגין השמנה ל 10% מכלל ההוצאה לבריאות, והן נאמדות ב 100 מיליארד $.כיצד ניתן להתמודד עם עודף המשקל?
דרך ההתמודדות היחידה לירידה במשקל היא יצירת מאזן קלורי שלילי בו עולה ההוצאה האנרגתית היומית על הצריכה היומית מאכילה.

ולכן שינוי הרגלי האכילה ופעילות גופנית יחד עם שינוי מנטאלי ותפיסתי הם אבני הדרך ביצירת מאזן קלורי שלילי זה.

הגורמים המשפיעים על הוצאת אנרגיה הם קיום וגדילה, משקל גוף )ככל שמשקל הגוף גבוה יותר כך גם ההוצאה האנרגתית של הגוף), מין וגיל אך בעיקר פעילות גופנית.

הפעילות הגופנית תורמת לירידה במשקל ושיפור בהרכב הגוף (ירידה באחוזי השומן ועליה ב"משקל הגוף הרזה") מגבירה את ההוצאה הקלורית בזמן הפעילות, בזמן ההתאוששות ובמנוחה ובנוסף מורידה באופן דרסטי את גורמי הסיכון למחלות, מורידה את ערכי הכולסטרול הרע ומעלה את ערכי הכולסטרול הטוב, מורידה את לחץ הדם במנוחה, מורידה את כמות הטריגליצרידים בדם, שומרת על תפקוד שריר הלב ונפח הריאות, מגבירה מהירות של חילוף החומרים בגוף, משפרת את סבולת לב הריאה, גורמת לעליה בכח וסבולת השריר, משפרת את גמישות המפרקים ומשפרת את הדימוי העצמי.אימון להרזייה

בהתווית אימון להרזייה יש לשים לב לכמה מרכיבים חשובים. האימון צריך להיות בעל עלות אנרגתית גבוהה הן בזמן האימון והן לאחריו. לכן יש לבצע אימון משולב הן אירובי והן אימונים להעלאת מסת השריר. מיכוון שלרוב אנשים הסובלים מעודף משקל אינם אנשים מאומנים יש להתחיל בצורה הדרגתית תוך שימת דגש על מחלות רקע אפשריות הנובעות מהשמנה כגון: סכרת, יתר לחץ דם וכו'. וכן יש לשים לב לעומס המופעל על המפרקים השונים בכדי למנוע פגיעה בהם ופציעות.

לרוצים להתחיל להתאמן רצוי שיעשו זאת תחת פיקוח מיקצועי וילמדו בעזרתו את הדרך הנכונה לביצוע אימון גופני נכון ובטוח. השיטה הטובה ביותר הידועה כיום לאימון בטוח ונכון תוך עדי התמדה בו, היא בעזרת מאמן כושר אישי המלווה את המתאמן לאורך כל האימון ומסק למתאמן את התמיכה המיקצועית והמנטלית.

אבי לב ? משמש כפיסיולוג ראשי ביחידה למניעת מחלות לב - המרכז הרפואי ת"א במשך 6 השנים האחרונות אך עובד בתחום הכושר מעל לעשר שנים הן באימונים אישיים והן בהדרכת קבוצות ויחידים להכנה פיזית ומנטאלית לגיוס לצה"ל .תחום מומחיותי העיקרי הוא שיקום לב. בעל תואר ראשון (B.Ed) בחינוך גופני מטעם המכללה בוינגייט ותואר שני (M.A) שיקום חולי לב מטעם אוניברסיטת Leuven בבלגיה. מלבד הניסיון באימון אני בעל ניסיון רב בהעברת הרצאות ו/או סדנאות לגופים שונים ובניהם: מועדוני ספורט, מלון יערות הכרמל, חברת טבע, בתי החלמה ועוד ובמתן ייעוצים אישיים לאנשים פרטיים.

מאת אבי בר
חיפוש באתר

תגיות בנושא : השמנה - סיבות, סכנות ודרכי התמודדות

שומןהשמנהדיאטהשמןשמנההורדה במשקלהורדת משקל


השמנה - עוד בנושא

עצירות באמת מפריעה לכם לרזות - אם אתם סובלים מעצירות, זה בהחלט לא תמיד עניין שנעים לדבר עליו או להתייעץ לגביו, אבל אתם לא לבד
על צמח הקונג'אק כבר שמעתם? - האם ישנם פתרונות להשמנה ברפואה הסינית? צמח הקונג'אק הוכח כמשפר מטבוליזם ועשוי לעזור בירידה במשקל.
דיאטה - תרופות סבתא לדיאטה | טיפול להורדה במשקל - הדיאטה לא עובדת ואתם חייבים להשיל כמה קילוגרמים? יש פתרונות טבעיים שמקלים על ההפחתה במשקל, בואו ללמוד להכין בעצמכם
הורדת משקל - צמח ההודיה | דיאטה - צמח ההודיה הוכח כמדכא תחושת רעב וצמא. השבטים בנמיביה היו משתמשים בו במסעות ארוכים
דיאטה של דר סימונס או דיאטת תה ירוק - דיאטת hcg של דר סימונס או דיאטת קפה ירוק? השאלה הזאת הטרידה אותי הרבה זמן ואני בטוחה שאת כולכן. החלטתי לבדוק את שתי הדיאטות, של דר סימונס ואת דיאטת קפה ירוק
דיאטה עם ביצים - מחקרים חדשים קובעים כי תפריט שעשיר בחלבון מסייע לגוף לשרוף אנרגיה, כלומר קלוריות, בקצב מהיר יותר.
דיאטה נטולת גלוטן - לא רק לחולי צליאק - דיאטה נטולת גלוטן תשפר את מצבכם הבריאותי, את הרגשה הכללית ופעמים רבות גם את מצב הרוח!
דיאטת איורודה - איורודה, הרפואה ההודית, טוענת כי גוף האדם הוא היצירה המתוחכמת ביותר שברא אלוהים ולכן גוף האדם צריך להיות באיזון מושלם עם הטבע כדי שיתפקד באופן תקין.
 
 
 
 
עדכונים אחרונים
 
פטריית יוגי - פטריית הפלא היוגית מגיעה ממקורות של רפואה יוגית מהודו. הפטרייה פותחה בטיבט ובמשך זמן רב נשמרה בסוד היוגאים

פטריה וגינאלית - תרופות סבתא לפטריה וגינאלית | טיפול בפטריה וגינאלית - יש לך פטריה וגינאלית ואת לא יודעת מה לעשות? בואי תלמדי איך לטפל בפטריה באופן טבעי ומהר

תגיות
 
בלבול  טיפול טבעי בלחץ דם גבוה  יציאות רכות  טיפול בבעיות באיזור הראש  צלקת  ראש כואב  מניעת קשקשים  שומן  תוספת שיער  מגרנה  תה קומבוקה  טיפול פרוביוטי  מוטיבציה  פולאר  פארקינסון  הרפס  עור שומני בהריון  אוטיסטים  פצעים בפנים  ריח רע  מתח  שיער  חוסר מצב רוח  גירוי בעין  שיניים צהובות  סימן כחול  ליחה בגרון  אסטמה  הפחתת תחושת רעב  סונטו 
שיתוף
 
עדכונים בנושא רפואה טבעית
עקבו אחרינו בטויטר
הצטרפו אלינו לפייסבוק
התכנים באתר זה נועדו לספק אינפורמציה בלבד והם אינם בגדר עיצה רפואית או תחליף להתייעצות עם מומחה
לפני השימוש מומלץ להתייעץ עם הרוקח, ובהמשך לדווח לרופא המשפחה שלך
 
בעיות עור   בעיות כלליות   בעיות באיזור הראש   בעיות באיזור הפה   בעיות באיזור הבטן   מחלות חורף
צור קשר   מפת אתר
  © כל הזכויות שמורות ל מדריך לתרופות סבתא